Regulamin

1. Mecze rozgrywamy wedle losowania, zgodnie z kolejnością gier. Kolejnośc gier dostępna ponizej i w zakładce "Komunikaty". Proszę nie sugerować się zakładką "terminarz" - doszły nam pary zawodników już po losowaniu przez system i figurują tam jako "unknown".

2. Do rozegrania jest jeden mecz w tygodniu

3. Pierwsza runda trwa od 20.10.2018 do 20.01.2019 - mamy dwa tygodnie zapasu, aby dograć mecze, które nie zostaną rozegrane w terminie.

4. Korty, na których możemy rozgrywać mecze Zimowej Ligi Deblowej Kota:
Klub Kenisowy Start Łódź, Św. Teresy - koszt 60PLN/h
MKT Łódź, Park Poniatowskiego - koszt 50 PLN/h
Klub Tenisowy Eurotenis Łódź, Niciarniana - koszt 60 PLN/h

5. Rezerwacje kortów dokonujemy telefonicznie dla MKT i Eurotenis i Start Łódź, rezerwacji na kortach Startu Łódź mozna dokonać równiez poprzez https://korty.org/wyszukaj

Każdy tydzień to jedna kolejka gier.

Losowanie jest wiążące - gramy każdą kolejkę zgodnie z terminarzem i wylosowanymi przeciwnikami.

Kolejka 1: 20.10. - 26.10.
Kolejka 2: 27.10. - 02.11.
Kolejka 3: 03.11. - 09.11.
Kolejka 4: 10.11. - 16.11.
Kolejka 5: 17.11. - 23.11.
Kolejka 6: 24.11. - 30.11.
Kolejka 7: 01.12. - 07.12.
Kolejka 8: 08.11. - 14.12.
Kolejka 9: 15.12. - 21.12.
Kolejka 10:22.12 - 28.12.
Kolejka 11:29.12 - 04.01.
Kolejka 12:05.01 - 11.01.
Kolejka 13:12.01 - 19.01.

Kolejka 1

Lewandowski P./Makowski W. - Matuszewski A./Turzański P.

Zydek M./Słoka J. - Kot L./Przybylski K.

Nordyński T./Kotlarczyk J. – Doliński G./Kowalczyk R.

Grochulski P./Zagłoba Ł. - Andrzejczak M./Andrzejczak M.

Kośka Ł./Kozłowski J. - Kopczyński J./Natorff N.

Karski M./Brzeziński G. - Machała P./Machała W.

Solecki Z./Grausam K. - Stasiak P./Troć D.

 

Kolejka 2

Stasiak P./Troć D. - Matuszewski A./Turzański P.

Machała P./Machała W. - Solecki Z./Grausam K.

Kopczyński J./Natorff N. - Karski M./Brzeziński G.

Andrzejczak M./Andrzejczak M. - Kośka Ł./Kozłowski J.

Doliński G./Kowalczyk R. - Grochulski P./Zagłoba Ł.

Kot L./Przybylski K. - Nordyński T./Kotlarczyk J.

Lewandowski P./Makowski W. – Zydek M. /Słoka J.

 

Kolejka 3

Zydek M./Słoka J. - Matuszewski A./Turzański P.

Nordyński T./Kotlarczyk J. - Lewandowski P./Makowski W.

Grochulski P./Zagłoba Ł. - Kot L./Przybylski K.

Kośka Ł./Kozłowski J. – Doliński G./Kowalczyk R.

Karski M./Brzeziński G. - Andrzejczak M./Andrzejczak M.

Solecki Z./Grausam K. - Kopczyński J./Natorff N.

Stasiak P./Troć D. - Machała P./Machała W.

 

Kolejka 4

Machała P./Machała W. - Matuszewski A./Turzański P.

Kopczyński J./Natorff N. - Stasiak P./Troć D.

Andrzejczak M./Andrzejczak M. - Solecki Z./Grausam K.

Doliński G./Kowalczyk R. - Karski M./Brzeziński G.

Kot L./Przybylski K. - Kośka Ł./Kozłowski J.

Lewandowski P./Makowski W. - Grochulski P./Zagłoba Ł.

Zydek M./Słoka J. - Nordyński T./Kotlarczyk J.

 

Kolejka 5

Nordyński T./Kotlarczyk J. - Matuszewski A./Turzański P.

Grochulski P./Zagłoba Ł. – Zydek M. /Słoka J.

Kośka Ł./Kozłowski J. - Lewandowski P./Makowski W.

Karski M./Brzeziński G. - Kot L./Przybylski K.

Solecki Z./Grausam K. - Doliński G./Kowalczyk R.

Stasiak P./Troć D. - Andrzejczak M./Andrzejczak M.

Machała P./Machała W. - Kopczyński J./Natorff N.

 

Kolejka 6

Kopczyński J./Natorff N. - Matuszewski A./Turzański P.

Andrzejczak M./Andrzejczak M. - Machała P./Machała W.

Doliński G./Kowalczyk R. - Stasiak P./Troć D.

Kot L./Przybylski K. - Solecki Z./Grausam K.

Lewandowski P./Makowski W. - Karski M./Brzeziński G.

Zydek M./Słoka J. - Kośka Ł./Kozłowski J.

Nordyński T./Kotlarczyk J. - Grochulski P./Zagłoba Ł.

 

Kolejka 7

Grochulski P./Zagłoba Ł. - Matuszewski A./Turzański P.

Kośka Ł./Kozłowski J. - Nordyński T./Kotlarczyk J.

Karski M./Brzeziński G. – Zydek M. /Słoka J.

Solecki Z./Grausam K. - Lewandowski P./Makowski W.

Stasiak P./Troć D. - Kot L./Przybylski K.

Machała P./Machała W. - Doliński G./Kowalczyk R.

Kopczyński J./Natorff N. - Andrzejczak M./Andrzejczak M.

 

Kolejka 8

Andrzejczak M./Andrzejczak M. - Matuszewski A./Turzański P.

Doliński G./Kowalczyk R. - Kopczyński J./Natorff N.

Kot L./Przybylski K. - Machała P./Machała W.

Lewandowski P./Makowski W. - Stasiak P./Troć D.

Zydek M./Słoka J. - Solecki Z./Grausam K.

Nordyński T./Kotlarczyk J. - Karski M./Brzeziński G.

Grochulski P./Zagłoba Ł. - Kośka Ł./Kozłowski J.

 

Kolejka 9

Kośka Ł./Kozłowski J. - Matuszewski A./Turzański P.

Karski M./Brzeziński G. - Grochulski P./Zagłoba Ł.

Solecki Z./Grausam K. - Nordyński T./Kotlarczyk J.

Stasiak P./Troć D. – Zydek M. /Słoka J.

Machała P./Machała W. - Lewandowski P./Makowski W.

Kopczyński J./Natorff N. - Kot L./Przybylski K.

Andrzejczak M./Andrzejczak M. - Doliński G./Kowalczyk R.

 

Kolejka 10

Doliński G./Kowalczyk R. - Matuszewski A./Turzański P.

Kot L./Przybylski K. - Andrzejczak M./Andrzejczak M.

Lewandowski P./Makowski W. - Kopczyński J./Natorff N.

Zydek M./Słoka J. - Machała P./Machała W.

Nordyński T./Kotlarczyk J. - Stasiak P./Troć D.

Grochulski P./Zagłoba Ł. - Solecki Z./Grausam K.

Kośka Ł./Kozłowski J. - Karski M./Brzeziński G.

 

Kolejka 11

Karski M./Brzeziński G. - Matuszewski A./Turzański P.

Solecki Z./Grausam K. - Kośka Ł./Kozłowski J.

Stasiak P./Troć D. - Grochulski P./Zagłoba Ł.

Machała P./Machała W. - Nordyński T./Kotlarczyk J.

Kopczyński J./Natorff N. – Zydek M. /Słoka J.

Andrzejczak M./Andrzejczak M. - Lewandowski P./Makowski W.

Doliński G./Kowalczyk R.  - Kot L./Przybylski K.

 

Kolejka 12

Kot L./Przybylski K. - Matuszewski A./Turzański P.

Lewandowski P./Makowski W. - Doliński G./Kowalczyk R.

Zydek M./Słoka J. - Andrzejczak M./Andrzejczak M.

Nordyński T./Kotlarczyk J. - Kopczyński J./Natorff N.

Grochulski P./Zagłoba Ł. - Machała P./Machała W.

Kośka Ł./Kozłowski J. - Stasiak P./Troć D.

Karski M./Brzeziński G. - Solecki Z./Grausam K.

 

Kolejka 13

Solecki Z./Grausam K. - Matuszewski A./Turzański P.

Stasiak P./Troć D. - Karski M./Brzeziński G.

Machała P./Machała W. - Kośka Ł./Kozłowski J.

Kopczyński J./Natorff N. - Grochulski P./Zagłoba Ł.

Andrzejczak M./Andrzejczak M. - Nordyński T./Kotlarczyk J.

Doliński G./Kowalczyk R.  – Zydek M./Słoka J.

Kot L./Przybylski K. - Lewandowski P./Makowski W.

 

Drodzy Debliści,

Możecie już rozgrywać mecze rewanżowe - wprowadziłem zmiany w ramach Rundy 1, które umożliwiają rozegranie drugiego meczu z tą samą parą. To jedyne rozwiązanie w momencie, gdy nie wszystkie pary rozegrały do tej pory 13 meczy.

Zachęcamy do rozgrywania meczy wedle kalendarza gier - poniżej wklejam terminarz rundy pierwszej oraz rewanżowej (mecz nr 2 w Rundzie 1).

Proszę zanotujcie w Waszych kalendarzach fakt, że dnia 27.04.2019 od godziny 17:00 bawimy się współnie w pubie Łódź Kaliska, w ramach spotkania z okazji zakończenia zimowej edycji Deblowej Ligi Kota.

Runda pierwsza:

Kolejka 1: 20.10. - 26.10.
Kolejka 2: 27.10. - 02.11.
Kolejka 3: 03.11. - 09.11.
Kolejka 4: 10.11. - 16.11.
Kolejka 5: 17.11. - 23.11.
Kolejka 6: 24.11. - 30.11.
Kolejka 7: 01.12. - 07.12.
Kolejka 8: 08.11. - 14.12.
Kolejka 9: 15.12. - 21.12.
Kolejka 10:22.12 - 28.12.
Kolejka 11:29.12 - 04.01.
Kolejka 12:05.01 - 11.01.
Kolejka 13:12.01 - 19.01.

Kolejka 1

Lewandowski P./Makowski W. - Matuszewski A./Turzański P.

Zydek M./Słoka J. - Kot L./Przybylski K.

Nordyński T./Kotlarczyk J. – Doliński G./Kowalczyk R.

Grochulski P./Zagłoba Ł. - Andrzejczak M./Andrzejczak M.

Kośka Ł./Kozłowski J. - Kopczyński J./Natorff N.

Karski M./Brzeziński G. - Machała P./Machała W.

Solecki Z./Grausam K. - Stasiak P./Troć D.

Kolejka 2

Stasiak P./Troć D. - Matuszewski A./Turzański P.

Machała P./Machała W. - Solecki Z./Grausam K.

Kopczyński J./Natorff N. - Karski M./Brzeziński G.

Andrzejczak M./Andrzejczak M. - Kośka Ł./Kozłowski J.

Doliński G./Kowalczyk R. - Grochulski P./Zagłoba Ł.

Kot L./Przybylski K. - Nordyński T./Kotlarczyk J.

Lewandowski P./Makowski W. – Zydek M. /Słoka J.

Kolejka 3

Zydek M./Słoka J. - Matuszewski A./Turzański P.

Nordyński T./Kotlarczyk J. - Lewandowski P./Makowski W.

Grochulski P./Zagłoba Ł. - Kot L./Przybylski K.

Kośka Ł./Kozłowski J. – Doliński G./Kowalczyk R.

Karski M./Brzeziński G. - Andrzejczak M./Andrzejczak M.

Solecki Z./Grausam K. - Kopczyński J./Natorff N.

Stasiak P./Troć D. - Machała P./Machała W.

Kolejka 4

Machała P./Machała W. - Matuszewski A./Turzański P.

Kopczyński J./Natorff N. - Stasiak P./Troć D.

Andrzejczak M./Andrzejczak M. - Solecki Z./Grausam K.

Doliński G./Kowalczyk R. - Karski M./Brzeziński G.

Kot L./Przybylski K. - Kośka Ł./Kozłowski J.

Lewandowski P./Makowski W. - Grochulski P./Zagłoba Ł.

Zydek M./Słoka J. - Nordyński T./Kotlarczyk J.

Kolejka 5

Nordyński T./Kotlarczyk J. - Matuszewski A./Turzański P.

Grochulski P./Zagłoba Ł. – Zydek M. /Słoka J.

Kośka Ł./Kozłowski J. - Lewandowski P./Makowski W.

Karski M./Brzeziński G. - Kot L./Przybylski K.

Solecki Z./Grausam K. - Doliński G./Kowalczyk R.

Stasiak P./Troć D. - Andrzejczak M./Andrzejczak M.

Machała P./Machała W. - Kopczyński J./Natorff N.

Kolejka 6

Kopczyński J./Natorff N. - Matuszewski A./Turzański P.

Andrzejczak M./Andrzejczak M. - Machała P./Machała W.

Doliński G./Kowalczyk R. - Stasiak P./Troć D.

Kot L./Przybylski K. - Solecki Z./Grausam K.

Lewandowski P./Makowski W. - Karski M./Brzeziński G.

Zydek M./Słoka J. - Kośka Ł./Kozłowski J.

Nordyński T./Kotlarczyk J. - Grochulski P./Zagłoba Ł.

Kolejka 7

Grochulski P./Zagłoba Ł. - Matuszewski A./Turzański P.

Kośka Ł./Kozłowski J. - Nordyński T./Kotlarczyk J.

Karski M./Brzeziński G. – Zydek M. /Słoka J.

Solecki Z./Grausam K. - Lewandowski P./Makowski W.

Stasiak P./Troć D. - Kot L./Przybylski K.

Machała P./Machała W. - Doliński G./Kowalczyk R.

Kopczyński J./Natorff N. - Andrzejczak M./Andrzejczak M.

Kolejka 8

Andrzejczak M./Andrzejczak M. - Matuszewski A./Turzański P.

Doliński G./Kowalczyk R. - Kopczyński J./Natorff N.

Kot L./Przybylski K. - Machała P./Machała W.

Lewandowski P./Makowski W. - Stasiak P./Troć D.

Zydek M./Słoka J. - Solecki Z./Grausam K.

Nordyński T./Kotlarczyk J. - Karski M./Brzeziński G.

Grochulski P./Zagłoba Ł. - Kośka Ł./Kozłowski J.

Kolejka 9

Kośka Ł./Kozłowski J. - Matuszewski A./Turzański P.

Karski M./Brzeziński G. - Grochulski P./Zagłoba Ł.

Solecki Z./Grausam K. - Nordyński T./Kotlarczyk J.

Stasiak P./Troć D. – Zydek M. /Słoka J.

Machała P./Machała W. - Lewandowski P./Makowski W.

Kopczyński J./Natorff N. - Kot L./Przybylski K.

Andrzejczak M./Andrzejczak M. - Doliński G./Kowalczyk R.

Kolejka 10

Doliński G./Kowalczyk R. - Matuszewski A./Turzański P.

Kot L./Przybylski K. - Andrzejczak M./Andrzejczak M.

Lewandowski P./Makowski W. - Kopczyński J./Natorff N.

Zydek M./Słoka J. - Machała P./Machała W.

Nordyński T./Kotlarczyk J. - Stasiak P./Troć D.

Grochulski P./Zagłoba Ł. - Solecki Z./Grausam K.

Kośka Ł./Kozłowski J. - Karski M./Brzeziński G.

Kolejka 11

Karski M./Brzeziński G. - Matuszewski A./Turzański P.

Solecki Z./Grausam K. - Kośka Ł./Kozłowski J.

Stasiak P./Troć D. - Grochulski P./Zagłoba Ł.

Machała P./Machała W. - Nordyński T./Kotlarczyk J.

Kopczyński J./Natorff N. – Zydek M. /Słoka J.

Andrzejczak M./Andrzejczak M. - Lewandowski P./Makowski W.

Doliński G./Kowalczyk R.  - Kot L./Przybylski K.

Kolejka 12

Kot L./Przybylski K. - Matuszewski A./Turzański P.

Lewandowski P./Makowski W. - Doliński G./Kowalczyk R.

Zydek M./Słoka J. - Andrzejczak M./Andrzejczak M.

Nordyński T./Kotlarczyk J. - Kopczyński J./Natorff N.

Grochulski P./Zagłoba Ł. - Machała P./Machała W.

Kośka Ł./Kozłowski J. - Stasiak P./Troć D.

Karski M./Brzeziński G. - Solecki Z./Grausam K.

Kolejka 13

Solecki Z./Grausam K. - Matuszewski A./Turzański P.

Stasiak P./Troć D. - Karski M./Brzeziński G.

Machała P./Machała W. - Kośka Ł./Kozłowski J.

Kopczyński J./Natorff N. - Grochulski P./Zagłoba Ł.

Andrzejczak M./Andrzejczak M. - Nordyński T./Kotlarczyk J.

Doliński G./Kowalczyk R.  – Zydek M./Słoka J.

Kot L./Przybylski K. - Lewandowski P./Makowski W.

Runda rewanżowa (mecz nr 2 w Rundzie 1):
Kolejka 1: 20.01. - 26.01.
Kolejka 2: 27.01. - 02.02.
Kolejka 3: 03.02. - 09.02.
Kolejka 4: 10.02. - 16.02.
Kolejka 5: 17.02. - 23.02.
Kolejka 6: 24.02. - 02.03.
Kolejka 7: 03.03. - 09.03.
Kolejka 8: 10.03. - 16.03.
Kolejka 9: 17.03. - 23.03.
Kolejka 10:24.03 - 30.03.
Kolejka 11:31.03 - 06.04.
Kolejka 12:07.04 - 13.04.
Kolejka 13:14.04 - 20.04.
Zaległe mecze - czas do 25.04.

Kolejka 1

Lewandowski P./Makowski W. - Matuszewski A./Turzański P.

Zydek M./Słoka J. - Kot L./Przybylski K.

Nordyński T./Kotlarczyk J. – Doliński G./Kowalczyk R.

Grochulski P./Zagłoba Ł. - Andrzejczak M./Andrzejczak M.

Kośka Ł./Kozłowski J. - Kopczyński J./Natorff N.

Karski M./Brzeziński G. - Machała P./Machała W.

Solecki Z./Grausam K. - Stasiak P./Troć D.

Kolejka 2

Stasiak P./Troć D. - Matuszewski A./Turzański P.

Machała P./Machała W. - Solecki Z./Grausam K.

Kopczyński J./Natorff N. - Karski M./Brzeziński G.

Andrzejczak M./Andrzejczak M. - Kośka Ł./Kozłowski J.

Doliński G./Kowalczyk R. - Grochulski P./Zagłoba Ł.

Kot L./Przybylski K. - Nordyński T./Kotlarczyk J.

Lewandowski P./Makowski W. – Zydek M. /Słoka J.

Kolejka 3

Zydek M./Słoka J. - Matuszewski A./Turzański P.

Nordyński T./Kotlarczyk J. - Lewandowski P./Makowski W.

Grochulski P./Zagłoba Ł. - Kot L./Przybylski K.

Kośka Ł./Kozłowski J. – Doliński G./Kowalczyk R.

Karski M./Brzeziński G. - Andrzejczak M./Andrzejczak M.

Solecki Z./Grausam K. - Kopczyński J./Natorff N.

Stasiak P./Troć D. - Machała P./Machała W.

Kolejka 4

Machała P./Machała W. - Matuszewski A./Turzański P.

Kopczyński J./Natorff N. - Stasiak P./Troć D.

Andrzejczak M./Andrzejczak M. - Solecki Z./Grausam K.

Doliński G./Kowalczyk R. - Karski M./Brzeziński G.

Kot L./Przybylski K. - Kośka Ł./Kozłowski J.

Lewandowski P./Makowski W. - Grochulski P./Zagłoba Ł.

Zydek M./Słoka J. - Nordyński T./Kotlarczyk J.

Kolejka 5

Nordyński T./Kotlarczyk J. - Matuszewski A./Turzański P.

Grochulski P./Zagłoba Ł. – Zydek M. /Słoka J.

Kośka Ł./Kozłowski J. - Lewandowski P./Makowski W.

Karski M./Brzeziński G. - Kot L./Przybylski K.

Solecki Z./Grausam K. - Doliński G./Kowalczyk R.

Stasiak P./Troć D. - Andrzejczak M./Andrzejczak M.

Machała P./Machała W. - Kopczyński J./Natorff N.

Kolejka 6

Kopczyński J./Natorff N. - Matuszewski A./Turzański P.

Andrzejczak M./Andrzejczak M. - Machała P./Machała W.

Doliński G./Kowalczyk R. - Stasiak P./Troć D.

Kot L./Przybylski K. - Solecki Z./Grausam K.

Lewandowski P./Makowski W. - Karski M./Brzeziński G.

Zydek M./Słoka J. - Kośka Ł./Kozłowski J.

Nordyński T./Kotlarczyk J. - Grochulski P./Zagłoba Ł.

Kolejka 7

Grochulski P./Zagłoba Ł. - Matuszewski A./Turzański P.

Kośka Ł./Kozłowski J. - Nordyński T./Kotlarczyk J.

Karski M./Brzeziński G. – Zydek M. /Słoka J.

Solecki Z./Grausam K. - Lewandowski P./Makowski W.

Stasiak P./Troć D. - Kot L./Przybylski K.

Machała P./Machała W. - Doliński G./Kowalczyk R.

Kopczyński J./Natorff N. - Andrzejczak M./Andrzejczak M.

Kolejka 8

Andrzejczak M./Andrzejczak M. - Matuszewski A./Turzański P.

Doliński G./Kowalczyk R. - Kopczyński J./Natorff N.

Kot L./Przybylski K. - Machała P./Machała W.

Lewandowski P./Makowski W. - Stasiak P./Troć D.

Zydek M./Słoka J. - Solecki Z./Grausam K.

Nordyński T./Kotlarczyk J. - Karski M./Brzeziński G.

Grochulski P./Zagłoba Ł. - Kośka Ł./Kozłowski J.

Kolejka 9

Kośka Ł./Kozłowski J. - Matuszewski A./Turzański P.

Karski M./Brzeziński G. - Grochulski P./Zagłoba Ł.

Solecki Z./Grausam K. - Nordyński T./Kotlarczyk J.

Stasiak P./Troć D. – Zydek M. /Słoka J.

Machała P./Machała W. - Lewandowski P./Makowski W.

Kopczyński J./Natorff N. - Kot L./Przybylski K.

Andrzejczak M./Andrzejczak M. - Doliński G./Kowalczyk R.

Kolejka 10

Doliński G./Kowalczyk R. - Matuszewski A./Turzański P.

Kot L./Przybylski K. - Andrzejczak M./Andrzejczak M.

Lewandowski P./Makowski W. - Kopczyński J./Natorff N.

Zydek M./Słoka J. - Machała P./Machała W.

Nordyński T./Kotlarczyk J. - Stasiak P./Troć D.

Grochulski P./Zagłoba Ł. - Solecki Z./Grausam K.

Kośka Ł./Kozłowski J. - Karski M./Brzeziński G.

Kolejka 11

Karski M./Brzeziński G. - Matuszewski A./Turzański P.

Solecki Z./Grausam K. - Kośka Ł./Kozłowski J.

Stasiak P./Troć D. - Grochulski P./Zagłoba Ł.

Machała P./Machała W. - Nordyński T./Kotlarczyk J.

Kopczyński J./Natorff N. – Zydek M. /Słoka J.

Andrzejczak M./Andrzejczak M. - Lewandowski P./Makowski W.

Doliński G./Kowalczyk R.  - Kot L./Przybylski K.

Kolejka 12

Kot L./Przybylski K. - Matuszewski A./Turzański P.

Lewandowski P./Makowski W. - Doliński G./Kowalczyk R.

Zydek M./Słoka J. - Andrzejczak M./Andrzejczak M.

Nordyński T./Kotlarczyk J. - Kopczyński J./Natorff N.

Grochulski P./Zagłoba Ł. - Machała P./Machała W.

Kośka Ł./Kozłowski J. - Stasiak P./Troć D.

Karski M./Brzeziński G. - Solecki Z./Grausam K.

Kolejka 13

Solecki Z./Grausam K. - Matuszewski A./Turzański P.

Stasiak P./Troć D. - Karski M./Brzeziński G.

Machała P./Machała W. - Kośka Ł./Kozłowski J.

Kopczyński J./Natorff N. - Grochulski P./Zagłoba Ł.

Andrzejczak M./Andrzejczak M. - Nordyński T./Kotlarczyk J.

Doliński G./Kowalczyk R.  – Zydek M./Słoka J.

Kot L./Przybylski K. - Lewandowski P./Makowski W.