Regulamin

Regulamin Amatorskiej Ligi Tenisowej Sezon ZIMA 2019/2020

 

Termin 28.10.2019 - 30.04.2020 r.

 

Miejsce: PARK TENISOWY OLIMPIA, ul. Warmińska 1, tel. 603 283 336

 

Uczestnicy: amatorzy, byli zawodnicy (minimum 7 lat po zakończeniu kariery zawodniczej

pod warunkiem, że nigdy nie uczestniczyli w klubowych rozgrywkach na poziomie

seniorskim)

 

Wpisowe i opłaty: wpisowe do ligi singlowej wynosi 75 zł i należy je opłacić przed rozegraniem

pierwszego meczu ligowego. Koszt wynajmu kortu pokrywają zawodnicy po połowie zgodnie z

obowiązującym na dany sezon cennikiem.

 

W sezonie zimowym 2019/20  aktywnych ligowców obejmuje promocyjny cennik wynajmu kortów w Parku Tenisowym Olimpia:

 

poniedziałek – piątek

07:00 – 12:00 – 55 pln / 1h

12:00 – 15:00 – 45 pln / 1h

15:00 – 24:00 – 75 pln / 1h

sobota

07:00 – 15:00 – 65 pln / 1h

15:00 – 24:00 – 50 pln / 1h

niedziela

07:00 – 24:00 – 50 pln / 1h

 

Promocyjny cennik obowiązuje od momentu wpłaty wpisowego i obejmuje mecze ligowe, spotkania towarzyskie oraz treningi. Uwaga! Organizator ma prawo do odstąpienia od przyznania w/w zniżki w sytuacji uchylania się uczestnika ALT od rozgrywania spotkań ligowych w terminie. 

 

Uczestnicy zimowej ALT mają również możliwość rozgrywania meczów ligowych w ramach kilku 90-120 minutowych bloków w godzinach popołudniowych w poniedziałki, wtorki i piątki w ośrodku POSIR na Ratajach (os. Piastowskie 106 A). Rezerwacji na te terminy można dokonywać z ponad 5-dniowym wyprzedzeniem wyłącznie telefonicznie/mailowo/osobiście w Recepcji Parku Tenisowego Olimpia, ponieważ są one zablokowane dla pozostałych Klientów w ramach rezerwacji internetowej. Cena wynajmu kortu na mecze ligowe na kortach tenisowych POSiR na Ratajach wynosi 75 zł/h. Opłatę za mecze ligowe na Ratajach należy uiścić z co najmniej 24 godzinnym wyprzedzeniem bezpośrednio w Recepcji Klubu  lub przelewem na konto Parku Tenisowego Olimpia nr 62 1090 1463 0000 0001 1517 4872 (potwierdzenie wpłaty proszę przesłać na adres biuro@parktenisowy.pl) – w przypadku braku płatności, rezerwacja zostanie anulowana.

 

Zasady tworzenie grup ligowych:

W  grupie ligowej zawodnicy rozgrywają mecze systemem "każdy z każdym". W zależności od liczby

uczestników  rozgrywane są dwie rundy spotkań (powyżej 15 zawodników) lub jedna runda (do 15

zawodników).

Formuła rozgrywania spotkań ligowych:

 

 1. Mecze rozgrywane są do dwóch wygranych setów (w przypadku wyniku 6:6 rozgrywany jest tie-break). Istnieje możliwość zastąpienia trzeciego seta supertiebreakiem (do 10 punktów), jednak wymaga to obopólnej zgody zawodników.
 2. Gospodarz – zawodnik umieszczony w terminarzu gier na pierwszym miejscu odpowiada za skontaktowanie i uzgodnienie z partnerem terminu meczu (dodatkowo zapewnia nowe piłki tenisowe – firmy TECNIFIBRE, rezerwuje również kort odkryty lub pod halą tenisową, w zależności od sezonu i pogody).
 3. W przypadku problemów z uzgodnieniem spotkania w wyznaczonym terminie, o zaistniałej sytuacji należy powiadomić Dyrektora Sportowego ALT - Sławomira Szymanowskiego (tel. 600 219 150, mail: slawek_szymanowski@gazeta.pl), który zastrzega sobie prawo wyznaczenia terminu danego pojedynku. Wyznaczone mecze w danej części rozgrywek ligowych mogą być przełożone tylko za zgodą przeciwnika i prowadzącego rozgrywki. Nie rozegranie wyznaczonych w danym okresie meczów może skutkować wpisaniem walkowerów. W przypadku stwierdzenia obustronnej winy uczestników może nastąpić przyznanie za dany pojedynek po zero punktów.

 

UWAGA! W przypadku gdy dany mecz ligowy nie odbędzie się z powodu braku kontaktu z przeciwnikiem gospodarza, a fakt ten nie zostanie wcześniej zgłoszony do Sławomira Szymanowskiego w terminie wyznaczonym na rozegranie tego pojedynku, wówczas to gospodarz przegrywa spotkanie poprzez walkowera, stąd tak ważne jest bieżące komunikowanie Dyrektorowi Sportowemu ALT problemów z umówieniem się na poszczególne spotkania ligowe.

 

 1. Wszystkich uczestników zobowiązuje się do terminowego rozgrywania wyznaczonych spotkań, oraz zachowania zgodnie z zasadami fair-play. Za zgodą obu zawodników istnieje możliwość rozegrania spotkań przed terminem lub po terminie wynikającym z terminarza pojedynków przekazanego zawodnikom na początku danego sezonu ligowego. Wszystkie mecze muszą się jednak odbyć w czasie przeznaczonym na daną rundę rozgrywek.

 

Zasady punktacji spotkań ligowych

 

 1. Za zwycięstwo w meczu przyznawane są 3 pkt., przegrana w wyniku rozegranego spotkania gwarantuje 1 pkt., walkower powoduje stratę jednego punktu (-1pkt.). W przypadku gdy mecz został rozpoczęty, ale za porozumieniem obydwu stron grających nie dokończony do czasu podliczenia wyników, wówczas obydwaj zawodnicy otrzymują po 1 pkt.
 2. W przypadku rezygnacji zawodnika z udziału w lidze w trakcie jej trwania z powodu kontuzji, mecze rozegrane są podliczane wg podanych wyników, natomiast osoby, które nie zagrały meczów z osobą rezygnującą z udziału w rozgrywkach ALT otrzymują 3 punkty w ramach walkowera, chyba że mecz nie został rozegrany zgodnie z terminarzem spotkań, a osoba rezygnująca nie była gospodarzem.
 3. O kolejności miejsc w lidze decyduje wg ważności:
 4. liczba zdobytych punktów
 5. wynik bezpośredniego spotkania (w przypadku równej liczby zdobytych punktów)
 • różnica setów i gemów między zainteresowanymi stronami (w przypadku gdy liczba zdobytych punktów jest jednakowa wśród trzech i więcej uczestników - tworzona jest mała tabelka dotycząca zainteresowanych osób)

            Wyniki meczów nie wpisane w tabelach ligowych na stronie internetowej ALT https://korty.org/www/altpoznan.pl/ traktowane będą jako nie rozegrane.

 1. Dwa pierwsze miejsca awansują do ligi wyższej w następnym sezonie zimowym (z wyjątkiem pierwszej ligi), trzy kolejne rozgrywają baraże o awans do wyższej ligi (z wyjątkiem pierwszej ligi). Trzy ostatnie miejsca opuszczają ligę (z wyjątkiem ligi II gdzie "spadają" cztery osoby), trzy kolejne rozgrywać będą w następnym sezonie baraże o utrzymanie w lidze. Spotkania barażowe do ligi letniej rozgrywane są w maju, a zimowej - w październiku, przed kolejnym sezonem. Gospodarzami meczów barażowych są pretendenci do wyższej ligi, a zwycięstwo w barażu gwarantuje wygranie dwóch spotkań.

 

Organizacja i komunikowanie wyników spotkań ligowych

 

 1. Uczestnicy imprezy biorą na siebie całkowitą odpowiedzialność za stan swojego zdrowia.
 2. W sezonie zimowym 2019/20 mecze ligowe rozgrywamy wyłącznie nowymi piłkami TECNIFIBRE – firmy patronującej ALT.
 3. Mecze ligowe są rozgrywane na kortach ziemnych ora kortach twardych typu hard court, ale w przypadku zgody obydwu zawodników istnieje możliwość rozegrania spotkania na sztucznej trawie.
 4. Opłatę za rezerwację kortu na mecz ligowy należy uiścić przed rozpoczęciem spotkania w Recepcji PTO. W sytuacji chęci przedłużenia wcześniej opłaconej rezerwacji należy zgłosić ten fakt w Recepcji PTO, która poinformuje, czy istnieje taka możliwość.
 5. W miarę możliwości wynajmu kortów rozpoczęty mecz należy rozegrać do końca. W przypadku braku wolnych kortów gwarantujących przedłużenie spotkania, mecz należy dograć w najbliższym możliwym terminie. Za rezerwację kortu na dokończenie meczu odpowiadają jednakowo uczestnicy spotkania.
 6. Zawodnicy ligi singlowej ALT dzielą się po połowie kosztami wynajmu kortów na mecz ligowy. W przypadku gdy rezerwacja kortu na dany pojedynek zostanie anulowana zbyt późno (tj. w przedziale 24 - 1 godz. do rozpoczęcia meczu) z winy jednego z graczy, wówczas - zgodnie z regulaminem PTO - koszt 50% wartości całkowitej rezerwacji pokrywa ten zawodnik, z którego powodu mecz nie został rozegrany. Jednak w sytuacji, gdy zawodnik nie stawi się na kort na umówione spotkanie i nie uprzedzi o tym co najmniej godzinę wcześniej swojego przeciwnika oraz Recepcji PTO, wówczas zawodnik ten jest zobowiązany pokryć 100% wartości rezerwacji kortu.
 7. Wszystkie mecze ligowe muszą być bezwzględnie rozegrane na kortach Parku Tenisowego Olimpia przy ul. Warmińskiej 1 w Poznaniu. Pojedynki, które odbędą się na innych kortach niż PTO, nie zostaną uznane za wyniki spotkań ligowych w ramach ALT.
 8. Zwycięzca meczu ligowego ma obowiązek poinformowania o jego wyniku w ciągu 48 godzin od zakończenia spotkania w formie sms-a lub maila na adres Recepcji PTO (tel. 603 283 336, mail: biuro@parktenisowy.pl). W treści wiadomości należy podać nr ligi, imiona i nazwiska zawodników oraz wynik meczu (od strony zwycięzcy) np. 2B Adam Kowalski vs Michał Nowak 6:3 6:4. W przypadku braku identyfikacji przez Recepcję PTO opłaconego terminu rozegranego spotkania ligowego na kortach PTO, mecz nie zostanie wpisany do tabel ALT.
 9. Uczestnicy ALT są proszeni o bieżące monitorowanie zapisów wyników swoich spotkań ligowych na stronie internetowej ALT: http://www.altpoznan.pl/5_Ligi i w razie potrzeby zgłaszanie wszelkich nieprawidłowości do Recepcji PTO.
 10. Do 15 października następnego roku zawodnicy zobowiązani są do potwierdzenia udziału w rozgrywkach kolejnego sezonu.
 11. W sprawach nieujętych regulaminem decyduje Dyrektor Sportowy ALT - Sławomir Szymanowski (tel. 600 219 150, mail: slawek_szymanowski@gazeta.pl).